ANGUS AREA FIRE BRIGADE

 

The Angus Area Fire Brigade came into operation on the 16th May, 1948 under the Fire Services Act,1947 covering the county of Angus, the burgh of Arbroath and the county and city of Dundee. The Joint Fire Authority consisted of eighteen members, comprising nine members from the city and county of Dundee, six representatives from the county of Angus and three members from the large burgh of Arbroath. The Brigade continued until Regionalisation on 16th May, 1975 when it became part of the new Tayside Fire Brigade.

Headquarters

1948 to 1970                             West Bell Street, DUNDEE
1970 to 1975                             Blackness Road, DUNDEE

 

Firemasters

1947 to 1961        Firemaster J. Gibson OBE
1961 to 1968        Firemaster John Jackson OBE MIFireE
1968 to 1975        Firemaster A. Jones OBE FIFireE

Stations

1948     1975  
Dundee Central WT Replacement Station 14/5/1970 Blackness Road, Dundee WT
Dundee Northern WT   Dundee Northern WT
Broughty Ferry WT   Broughty Ferry WT
Arbroath RT   Arbroath RT
Montrose RT   Montrose RT
Brechin RT   Brechin RT
Forfar RT   Forfar RT
Kirriemuir RT   Kirriemuir RT
Carnoustie RT   Carnoustie RT
Monifieth RT   Monifieth RT
    New Station 1972 Kingsway East, Dundee WT

In 1948 Broughty Ferry was staffed by men from Dundee Northern.

 

Stations Built

Station Occupied Official Opening
Kerriemuir   22/12/1952
Montrose   24/8/1956
Arbroath   20/3/1959
Carnoustie   27/6/1961
Blackness Road   14/5/1970
Kingsway East   15/11/1972

 

 

MAIN INDEX                             1948 INDEX